Afgelopen zondag, 23 februari, werd er op Malden weer een bijeenkomst gehouden voor de zweefvliegtuigtechnici en luchtwaardigheidsinspecteurs (ARC).
Met ruim 80 aanwezigen een goede opkomst waardoor het in menig werkplaats bij de zweefvliegclubs zondag erg rustig moet zijn geweest .
KNVvL voor zweefvliegers, door zweefvliegers
Afgelopen jaar hebben de 71 actieve ARC inspecteurs bijna 600 (motor)zweefvliegtuigen namens de KNVvL CAO geïnspecteerd. Dat is gemiddeld 8 per inspecteur. Daarvan hebben 7 inspecteurs meer dan 20 inspecties gedaan, met een maximum van 26. Allemaal vrijwilligers die hun tijd inzetten voor de zweefvliegerij. Het in eigen beheer uitgeven van de ARC certificaten heeft de clubs tot nu toe in 12 jaar al 1.8 miljoen euro bespaard..
Om dit conform de EASA regelgeving te kunnen doen is er een (kleine) organisatie nodig die geleid wordt door de Accountable Manager, Tom Bunck.
Peter van Horssen is als Quality Manager verantwoordelijk voor het auditteam en het opstellen en uitvoeren van het jaarlijkse auditplan. Het auditteam bestaat verder uit: Peter van Horssen, Alex Wijffels, Wim Hendriks, Jan Takens en Rob Kleijn. Ondersteuning voor de Administration wordt gegeven door Ronald de Vries.
Last but certainly not least heeft Hugo Ording de afgelopen 2 jaar de functie van Manager Airworthiness Review Staff uitgevoerd . Daarvoor was Hugo 10 jaar Quality manager van de CAO/CAMO en 3 jaar lid van de Commissie Technische Zaken. Verleden tijd.. want Hugo heeft aangegeven om vanwege persoonlijke redenen de functie als MARS zo spoedig mogelijk te willen neerleggen. Wij zijn Hugo dankbaar voor zijn tomeloze en gepassioneerde inzet in de afgelopen jaren en wensen hem succes en gezondheid in de toekomst.
Dringend gezocht: Een nieuwe MARS! .. en er is nog véél ruimte voor meer vrijwilligers in de techniek
Met het vertrek van Hugo en de bredere problematiek van het vinden van vrijwilligers was de belangrijkste boodschap dit jaar de oproep om de diverse functies van de CAO (Continious Airworthiness Organisation) te bemannen om het voortbestaan van de CAO te waarborgen. Naast de openstaande vacature als Manager Airworthiness Review Staff (MARS) is er behoefte aan nieuwe auditors en op niet al te lange termijn een opvolger van Tom Bunck als Accountable Manager. Het invullen van de functies van de CAO is absoluut noodzakelijk om het zweefvliegen betaalbaar te houden !
Maar ook in de Commissie Technische Zaken (CTZ) is er veel werk te verzetten dat nu niet wordt gedaan: Organiseren van cursussen, bijeenkomsten, bijhouden van website, informatie verspreiden naar technici en clubbesturen vanuit regelgevers EASA, EAS, EGU en ILT en daar ook meedenken / inbreng leveren. Daarnaast zoeken we ook voor de Examencommissie nieuwe leden: de gemiddelde leeftijd van de commissie is 'aan de hoge kant', en er is behoefte aan nieuw studiemateriaal.
Kortom: voor iedereen met technische en / of organisatorische vaardigheden is er wat te doen. Levert je ook interessante inzichten en contacten op..
ILT aan het woord
De Inspectie Leefbaarheid en Transport was aanwezig met een sterke delegatie waarbij Dirk-Jan de Lange en Bart Brouwer ieder een presentatie hebben gegeven.
Dirk-Jan de Lange heeft de ontwikkeling van het afgelopen jaar in het Nederlandse luchtvaartregister toegelicht en verteld hoe de vloot met Nederlandse registratie is opgebouwd.
Zijn collega Bart Brouwer, verantwoordelijk voor het auditen van de door de CAO geïnspecteerde (motor)zweefvliegtuigen (ACAM), presenteerde een overzicht van soms curieuze bevindingen en lessons learned. Zeer leerzaam. Hij gaf ook aan dat de CAO organisatie zich de afgelopen jaren positief heeft ontwikkeld.
KNVvL en afdeling Zweefvliegen
Vanuit de KNVvL sprak onze directeur Rembert Groenman die in een helder betoog de structuur en rol van de KNVvL op bondsniveau heeft uitgelegd. De bijeenkomst werd afgesloten door Johan Cnossen, voorzitter afdeling Zweefvliegen, die alle vrijwilligers bedankte voor hun enorme inzet en nogmaals de oproep om de functies van de CAO in te vullen van harte ondersteunde.
Helaas was er door tijdgebrek geen gelegenheid meer om naar het verhaal van Joop Swinkels over FES vliegen te luisteren; dat hebben we verschoven naar een volgende bijeenkomst.
Met dank aan Alex Wijffels en Hugo Ording voor het organiseren van deze bijeenkomst